2008 – 2022

V těchto létech se rozvíjel dále náš internetový obchod, podařilo se nám  prezentovat několik tisíc nových položek a naplnit filosofii firmy: Komplexní dodávky v oboru kaktusy, sukulenty a  tillandsie. Každý by měl u nás dostat od květináče, substrátu, hnojiva, přes pinzety, etikety až pro pomůcky pro roubování a literaturu.

Začali jsme budovat a rozvíjet pobočku v Pískové Lhotě, kde jsme během krátkého času  naplnili 500m našeho prodejního foliáku. Teplý skleník vedle domu se stal centrem roubování a zásobárnou matečných rostlin pro další množení. Začali jsme roubovat semenáčky ihned po vyklíčení na Peireskiopsis . Tím se nám podařilo namnožit a dát do oběhu ty největší novinky. Vybudovali jsme velkou matečnici  Sulcorebutií a Austrocactusů v zadním skleníku.  Každým rokem zvyšujeme produkci vlastních rostlin až do nynějších cca 35% . Pomáhají nám k tomu i velké výsevy čítající více než 1500 položek každý rok. Doplnili jsme matečnici  rodu Matucana a dalších peruánských a chilských rostlin. Další novou stavbou je stínoviště v Pískové Lhotě.  Více než 250m slouží k letnění rostlin i pěstování zimuvzdorných druhů. Dalším mezníkem byla spolupráce s firmou Gramoflor a Vulcatech. Obě firmy nám dodávají kvalitní substráty, které slouží k naší výrobě i prodeji. V poslední době využíváme i supresivní substráty.

Ani investice do provozovny v Sibřině nezůstaly stranou. Nové pergoly z kvalitních materiálů jsou toho důkazem. Tillandsie tím získaly nový kvalitní letní domov. Rekonstrukce bočního prodejního skleníku je také velmi výrazná. Do významných investic patří také vlastní zdroje zálivkové vody na obou provozovnách.

Dále pokračovala spolupráce s dalšími zahraničními dodavateli . Navázali jsme kontakty s novými firmami z Francie, Kolumbie, Německa a pokračovali ve spolupráci i s firmami z Guatemaly a to zásluhou naší cesty a expedice do této středoamerické země. Pravidelně vozíme celé kontejnery z Tenerife a to již od několika firem. Začala i spolupráce s americkou firmou Fleurizon, která má filiálky po celém světě. Od ní vozíme kaudexy z Thajska, Scadoxusy z Etiopie, Euphorbie millii ze Srí Lanky, Plumerie a Adenia z Indie. Především v sortimentu rodu Adenium jsme  dosáhli velkých úspěchů a momentální nabídka více než 90 odrůd patří mezi největší v Evropě.

Další podstatným úsekem našeho prodeje jsou kaudexy. Velice populární rostliny z bizardními stonky jsou velmi žádaným zbožím. Proto jsme tyto rostliny ve větší míře začali  dovážet z Keni, Mexika, Thajska, JAR. Tanzánie a Madagaskaru.

Významná je i naše výstavní činnost a to nejen v Čechách, ale i v Evropě. Pravidelně lze naše rostliny vídat na kaktusářských akcích v Praze, Brně, Lounech, Olomouci, Českých Budějovicích, Rychnově n. K. V zahraničí prodáváme na všech významných setkáních v Belgii, Německu, Rakousku, Polsku, Slovensku i Itálii. Všude propagujeme svými produkty vyspělé české kaktusářství, které má ve světě stále významné místo, které si dále upevňuje.

Propagace přes média je také nesmírně důležitá a to především v  TV NOVA. Pravidelně natáčíme pořady pro Rady ptáka Loskutáka, určené především pro širokou veřejnost.  Sledovanost je stále velmi vysoká. Významná je i naše přednášková a publikační činnost. Naše články se objevuj ve významných českých i zahraničních periodikách. Přednášky z cest a o pěstování kaktusů jsou známy v tuzemsku i zahraničí.

Veškeré naše znalosti a pěstitelské metody jsou výsledkem našich studijních cest do domoviny kaktusů, sukulentů i tillandsií. Sedmnáct cest na naleziště kaktusů do Bolívie, osm do Chile a Mexika mluví samy za sebe. K tomu je třeba připočíst i opakované návštěvy Argentiny, Peru, Ecuadoru, Panamy, Kostariky, Guatemaly i karibských ostrovů.

Vše je umocněno kvalitní prací i mých synů Ondřeje a  Romana, kteří mají  na starosti významné úseky naší činnosti.

Poslední léta naší práce ovlivnila i epidemie Covidu , která na naší činnosti naštěstí nezanechala žádné velké negativní stopy a to i zásluhou rozvinutého internetového obchodu. Horší je situace v nákupu energií, která bohužel zanechává v naší činnosti dosti výrazné stopy. Museli jsme omezit některé topené prostory a hledáme alternativní formy topení bez kterého se naše činnost jen těžko obejde.