Expedice ECUADOR 2008 (4. část)

4. část: Gualaceo, Sigsig, Gualaquiza

Poslední týden našeho pobytu v Ecuadoru jsme strávili v oblasti východně od naší základny v Cuence, v oblasti, kde je patrná blízkost Amazónie. Oblast je charakteristická vysokými teplotami i velkou vzdušnou vlhkostí. Vše je umocněno vydatnými srážkami a častou neprostupností terénu, způsobeného sesuvy půdy.

 

Cesta na východ z Cuency je asfaltová silnice, poměrně s rušným provozem. Z klidu nás vyrušují jen ohromné trsy Til latifolia v. divaricata, které visí na okolních skalách. Jsou to jedny z největších rostlin, které jsem měl možnost při svých cestách po obou Amerikách pozorovat. Za pozornost stojí i nádherně, červeně kvetoucí Passiflora vitifolia, zdobící keře u cesty. Všude je vysoká vzdušná vlhkost, což nahrává výskytu tillandsií z okruhu podrodu Racinea. To jsou, vzhledem ke svým specifickým nárokům, u nás takřka nepěstovatelné rostliny.

 

Šplháme stále více do hor, trasa se mění v cestu prašnou, resp. blátivou. Znovu vydatně prší a náš Hyundai má velké starosti s projetím. Mnohokrát vysedáme a tlačíme. V nadmořské výšce 3270m nacházíme nádherné Puye sp. se sytě modrými květy. Tyto rostliny se vyskytují pouze v nadmořské výšce nad 3000m. Při klesání do města Gualaquiza, mezi mnoha druhy bromélií a orchidejí nacházíme zcela náhodně lokalitu ecuadorského klenotu čeledi Orchidaceae Pragmopedium besseae. Rostliny prozrazují svítivě červené květy. Ne náhodou si tuto rostlinu vybrala jedna z největších jihoamerických firem, firma Ecuagenera do svého znaku.

 

 

 

 

 

Pozdě v noci přijíždíme do Gualaquiza, kde nacházíme slušné ubytování v místním hotelu Internacional. Cena znovu lidová, 7 USD na osobu, samozřejmě se snídaní!! Noc byla teplá, dokonce jsme museli mít zapnutou i klimatizaci. Konečně se snad trochu ohřejeme. Brzy je vše zase jinak, protože se spouští ten pravý tropický dešť. Mockrát stojíme a čekáme než těžká technika zprůchodní zavalenou cestu. Máme alespoň dost času prohlédnout prales v okolí. Je vždy plný exotických rostlin. Mnoho si jich ani neumíme pojmenovat.

 

Několik dnů strávených ve vlhké Amazónii ještě zkrášlujeme na zpáteční cestě prohlídkou pralesů, náležejících firmě Ecuagenera. Tato firma zde má koupené ohromné území, na kterém volně pěstuje orchideje, tilandsie i ostatní bromélie pro svojí produkci. Samozřejmě si svoje území intenzivně střeží. Nemusím dodávat, že už zastavení auta u nějakých zajímavých rostlin je přísně monitorováno.

 

 

 

 

Vlastní sídlo firmy je ve městě Gualaceo. I toto místo navštěvujeme. Dostáváme průvodce, který nám celou firmu představuje a zároveň nás v ní i provází. Zajímavé jsou skleníky mladých rostlin i závěrečný prodejní skleník Měli jsme zde velkou možnost sledovat celou technologii pěstování, především orchidejí. Rostliny zde pěstují výhradně z meristémů a posílají je do celého světa. Srdečné bylo i setkání se samotným majitelem Pepe Portillou. Loučíme se s milióny nádherných rostlin a jejich příjemným majitelem a chystáme se na návrat do hlavního města Quita.