Expedice ECUADOR 2008 (2. část)

2. část: Santa Rosa, Celica, Loja, Zamora

Při balení a odjezdu do Ecuadoru mne v životě nenapadlo, že zde zažiju zimu a dešť. Od státu, který protíná rovník nic než teplo a slunce nemůžete ani čekat. Měl jsem ještě v živé paměti cestu po Madagaskaru, kde ohromná vedra nám nedovolila se ani vyspat. Proto jsem teplé věci nechal doma a můj kufr naplnila jen trička a trenýrky. Bohužel opak byl pravdou.

 

Když napíši, že ze 22 dnů pobytu, 20 dnů pršelo, málokdo tomu uvěří. S deštěm přicházel často i chlad, který nás rychle vyvedl z omylu, že zde pod rovníkem se ohřejeme a opálíme. Ještě, že jsem měl alespoň svetr do letadla. Nejčastější oblečení byla nepromokavá bunda a pláštěnka. Jev El Niňo velmi tvrdě ovlivňuje celou Jižní Ameriku. Situace v celém Ecuadoru po našem 3 týdenním pobytu došla tak daleko, že 40% státu bylo pod vodou, největší plantáže banánovníků odplavaly a ohromné sesuvy půdy nedovolily vjet do několika provincií.

 

Celou tuto atmosféru umocňovala atmosféra hrozby válečného konfliktu s Kolumbií, kdy obě armády stály již na hranicích. Za této situace jsme pokračovali v našem projektu inventarizace rostlinných společenstev čeledi Bromeliaceae. V tomto článku se zmíním o některých zajímavých lokalitách kolem hranice s Peru, tedy na jihu země.

 

První zajímavé město byla Santa Rosa. Toto město je centrum pěstování banánů firmy Chiquita. Milióny rostlin jsou všude kam oko dohlédne, to jsme netušili, že za týden se změní v jedno velké jezero a mělce kořenící banánovníky odplavou. V této oblasti nalézáme i ohromní množství tillandsií, především druhů: usneoides, disticha, recurvata a nechyběly ani zelené druhy typu complanata. Rostou všude, na stromech, skalách i drátech elektrického vedení. Ze Santa Rosa jedeme směr Pujango, kde je velmi zajímavý Národní park stejného názvu. Je zajímavý především tím, že jsou zde zkamenělé obří stromy rodu Podocarpus sp.

 

 

Kolem města Celica nacházíme společenstva suchomilné vegetace vyrůstající z opadavého lesa. Docela komicky působí po deštích, když z olistěných houštin vykukují kmeny pseudoespostojí a armatocereusů. Všude jsou i stromovité Opuntie sp. Naše představy o tom, že kaktusy rostou jen v suchých oblastech pouští a polopouští berou za své… Kaktusová těla jsou porostlá trsy tillandsií všech možných druhů.

 

Nade všemi dominují Til./Vrisea/ espinosae, která právě kvete. Dále jí úspěšně sekundují Til. latifolia, caerulea a disticha. V této oblasti jsou i velmi levné hotely, např. v hraničním městě Macara stojí velmi kvalitní ubytování ve 2 lůžkových pokojích jen 8USD na osobu. A to samozřejmě se snídaní!!! Při kurzu dolaru 15,50Kč. si levnější dovolenou těžko umíme představit!!

 

Další zajímavé lokality jsme viděli kolem měst Catamayo a Catacocha. Celá oblast je vyhlášená velmi vyspělým zemědělstvím. V oblastech neobdělávaných nacházíme zástupce rodu Borzicactus. Nejvíce upoutal druh aurantiacus, se žlutými trny. Dosti nepřirozeně působily rostliny v promočeném mechu a pokryté kapkami hustého deště. Samozřejmě stále pršelo a to celé dny. Mnohé lokality jsme museli vynechat, nešlo k ním projet. Obdivujeme zde sloupovité zástupce rodů Espostoa a Azureocereus.

 

Rostou zde i Melocactus equatorialis, ale sesuvy půdy nás k rostlinám nepustili. Proto rostliny obdivujeme jen ve sbírce Luise Mendozy ve Vilcabamba. Z tillandsií zde dominují fialovokvěté T. aff. cacticola a další super stanoviště T. tectorum. Rostou zde na velmi nepřístupných, mokrých skalách. Jediný, kdo si pro ně troufl vylézt, je náš průvodce Cervando, který nám přinesl vzorky . Patří mu velký dík. Z dalších sukulentních rostlin nalézáme Peperomie sp. a Oxalis sp..

 

Velmi zajímavá byla oblast kolem města Loja a Zamora. Samozřejmě stále prší, pláštěnky máme již totálně roztrhané od větví pralesa, ve kterém hledáme orchideje a bromélie. Je jich tu skutečně mnoho. Mne nejvíce upoutávají orchideje rodu Sobralia a Epidendrum. Oboje rostou terestricky podle cest. První vypadá bez květu jako rákos. Až vrcholové květenství růžových a bílých odstínů prozrazuje, že se jedná o orchidej. Epidendrum zase vystrkují svá hojná květenství z travních porostů až do výšky 120cm. A barvy? Na kterou si vzpomenete, snad mimo modré a černé! Kolem Zamora nacházíme Tillandsie platyrachis s růžicemi až 1m v průměru. Celou krajinu vylepšují ještě různé druhy Anthurium sp. i nádherně kvetoucí Heliconia sp., hned několika druhů. Prostě pro milovníky rostlin a deště ohromná pochoutka.