Monaco Expo Cactus – byli jsme při tom!!!

Jsou akce na které se v životě nezapomíná. Čím je člověk starší, tím jich bývá méně, ale o to se přijemněji prožívají. A právě něco takového jsme zažili s kamarádem Petrem Pavelkou. Není tajemstvím, že společně obchodně cestujeme po Evropě již mnoho let a stáváme se průkopníky i v zemích postatně vzdálenějších než je pro nás Čechy již „profláklé“ Německo či Holandsko a v posledné době i Belgie.

Před 2 lety jsme se letecky vypravili do jižní Francie. Chtěli jsme navštívit místní pěstírny a něco ulovit i pro naše kaktusáře. Samozřejmě, když jsme se pohybovali v oblasti kolem Nice, tak byla povinnost navštívit bájný evropský ráj Monte Carlo. Je to ráj všeho, pro nás hlavně kaktusů, kterému vévodí místní botanická zahrada. Bohužel v tomto roce nezbyl čas na její návštěvu, ale slíbili jsme si, že za rok se sem vrátíme znovu. Jak jsme si slíbili, tak jsme i učinili.

V loňském květnu jsme se vypravili do této krásné části Evropy již ne letecky, ale autem. Mělo to samozřejmě své výhody i nevýhody. Když opomeneme cestu dlouhou skoro 1500 km, tak věci příjemné, tedy výhody jasně převažovaly. Právě v tomto roce jsme se seznámili s ředitelem Jardin Exotic v Monte Carlu Jean Marie Solichonem. Umožnil nám návštěvu všeho, co botanická zahrada vlastní a navíc jsme navázali spolupráci, z které vyplynulo pozvání na letošní vysoce prestižní Monaco Expo Cactus.

Monacký knížecí pár si prohlíží vystavené rostliny.

 

Tato akce byla pořádána v období velikonoc (22.-24.4.2011) a její součástí byl i prestižní kongres I.O.S. Zúčastnilo se ho i mnoho kaktusářských celebrit z celého světa. Součástí celé akce byl i prodej v botanické zahradě. Pro každou z pozvaných firem byl připraven elegantní krytý stánek v areálu zahrady. Vše doplňovala vkusná aranžmá z kaktusů a sukulentů dodaná italskou firmou Cactusmania. Z pozvaných firem určitě stojí za zmínku: Alain Christophe (Plantemania), Henri Kuentz, Joel Lode, Alberto Marvelli, Bruno Manera (Cactusmania), Philippe Richaud, Mathias Uhlig a několik dalších. Co jméno, to pojem v kaktusářském světě.

Vlastní instalace prodeje proběhla v pátek. Všichni jsme se však těšili na sobotní ráno, protože celou tuto prestižní akci zahajoval sám monacký kníže Albert se svojí nastávající chotí. Plni očekávání jsme brzy ráno vyrazili do našeho dočasného domova – botanické zahrady Jardin Exotic. Očekávali jsme mnoho bezpečnostních opatření, která měla ochránit hlavu monackého státu. Opak byl pravdou. Nekonaly se žádné kolony doprovodných vozidel, žádné manévry policejních složek, ba ani ostřelovači nebyli na budovách. Vše jistilo jen několik bodyguardů, kteří se ale drželi stranou. Na každém kroku bylo vidět, že některé hlavy státu jsou ještě oblíbené a tudíž nepotřebují žádnou speciální ochranu. Podotýkám, že vše se konalo za normálního provozu botanické zahrady.

Velmi příjemné bylo i vlastní setkání s knížetem Albertem. Ředitel botanické zahrady J. M. Solichon provedl pana knížete všemi prodejními stánky a představil nás prodejce. Potřesením rukou s monackým párem a krátkým představením každého z nás začala tato prestižní akce. Dalším bodem programu bylo přivítání členů I.O.S., které provedl také ředitel botanické zahrady. Bylo zde odměněno několik zasloužilých členů a po příjemném rautu začal blok přednášek. Na nich vystoupili Myron Kimnach, Philippe Corman, Graham Charles a další. Myslím, že přednášky našich členů jsou často preciznější a kvalitnější.

Nabízené rostliny u jednoho ze stánků.

 

Večer byla slavnostní večeře a neformální setkání všech členů I.O.S. a nás prodejců. Vše pořádala botanická zahrada v nedaleké restauraci La Chaumiere. Dlouho do noci jsme měli možnost hovořit s kaktusářskými legendami, jako jsou David Hunt, Len Newton, John Trager, Myron Kimnach či Anton Hoffer. Neradi jsme se rozcházeli do svých hotelů. Ráno nás čekal další prodejní den, který bohužel pokazilo špatné počasí. Teplota v Monte Carlu klesla k 10 stupňům a foukal studený vítr. Do toho hustě pršelo. Protrpěli jsme si pěknou zimu a navíc i zákazníků bylo málo.

Přesto z celé akce zůstává příjemný pocit, protože jsme poznali mnoho zajímavých a příjemných lidí. Navíc vše bylo precizně zorganizované, včetně detailů. Setkání tohoto typu patří mezi naše nejsilnější kaktusářské zážitky. Navíc jsme i my měli pocit z dobře vykonané práce, protože jsme šířili věhlas českého kaktusářství daleko od našeho domova. Myslím, že ani našimi rostlinami, ani vystupováním jsme ostudu našemu kaktusářskému národu neudělali.